Stroje wieczorowe i okazjonalne

Uroczystości ślubnej i weselnej nie sposób wyobrazić sobie bez  druhen, druhenek, drużbów, świadków, no i oczywiście gości. Każda z wymienionych tu osób ma swoje miejsce i funkcję do spełnienia w czasie ślubu i wesela.

Tak więc, druhny to niezastąpione pomocnice głównej bohaterki, czyli Panny Młodej. Do ich obowiązków należy: pomoc przy ubieraniu sukni ślubnej, dbanie by strój Panny Młodej był nienaganny i nigdzie się nie pobrudził, pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochody, limuzyny, czy dorożki, ułożenie trenu i odpięcie go w odpowiedniej chwili, drobne korekty, jak ułożenie welonu, czy poprawienie makijażu.  Pierwsza druhna zarządza pozostałymi druhnami i druhenkami oraz powinna mieć w swojej torebce niezbędnik awaryjny, to znaczy zapasowe pończochy, chusteczkę do nosa i kosmetyki dla Panny Młodej.  Druhenki, to małe dziewczynki, które idą w orszaku ślubnym przed  Parą Młodych. Na ozdobnej poduszce pierwsza z druhenek może nieść obrączki. Czasem dziewczynki podtrzymują tren Panny Młodej, a zazwyczaj niosą małe bukiety lub sypią przed Młodymi płatki kwiatów. Drużbowie generalnie „pilnują” Pana Młodego i służą mu pomocą.  Odbierają i układają w wyznaczonym miejscu kwiaty, telegramy i prezenty, rozmieszczają gości w samochodach, pomagają im zająć wyznaczone miejsca przy stole weselnym. Pierwszy drużba pilnuje, żeby nie zabrakło  rzeczy najważniejszej, czyli obrączek. Zazwyczaj funkcja drużby i druhny pokrywa się z rolą świadków. Ale bywa też, że są to różne osoby. Świadkowie powinni mieć przy sobie dowody osobiste i inne wymagane dokumenty, gdyż dopełnią formalności i poświadczą na specjalnym formularzu fakt zwarcia przez Młodych związku małżeńskiego. A goście? Jak to goście! Powinni się świetnie bawić. 

Czy wymaga się od druhen, drużbów, świadków i gości specjalnych strojów na uroczystość ślubną i weselna? Tak. Oczywistym jest, że muszą to być odświętne stroje, podkreślające wyjątkowość sytuacji.

Jak powinny ubrać się druhny? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie mogą przyćmić strojem Panny Młodej! Ich sukienki muszą byś dużo skromniejsze, i nie mogą być białe. Suknia ślubna powinna być najładniesza i okazała. Wzorem Amerykanów można poprosić by wszystkie druhny miały takie same sukienki i bukiety kwiatów. Wygląda to bardzo efektownie. Druhenki – podobnie. Też mogą mieć jednakowe sukieneczki.  Jeśli zdecydujemy się na to, by druhny miały sukienki o tym samym fasonie i w takim samym kolorze, to i drużbowie powinni być w jednakowych garniturach. 

Świadkowie, jeśli nie są równocześnie drużbami, mogą założyć inne stroje. Pani elegancką dzienną sukienkę lub  żakiet ze spódnicą (zbyt krótkie – mini – nie wyglądają elegancko!), a pan po prostu w ciemny, klasyczny garnitur.

Jeśli styl w jakim urządzana  jest  ślubna i weselna uroczystość nie narzuca gościom innych niż zwyczajowe , klasyczne stroje wizytowe, to ani panie, ani panowie nie powinni szokować wymyślnymi przebraniami. Na ceremonię ślubną panie zakładają  stroje dzienne, to znaczy w jasnych kolorach, prostych fasonach, spódnice i sukienki nie powinny sięgać ziemi. Natomiast po ślubie i wstępnej części wesela, około godziny 17, panie mogą zmienić ubranie na suknie wieczorowe. Tu kolorystyka jest dowolna, ale bardzo gustownie wyglądają ciemne kolory połyskujących materiałów. Suknie z tafty, jedwabiu, z głębokimi dekoltami i  odkrytymi ramionami będą jak najbardziej na miejscu. Panowie nie muszą się przebierać, chyba, że przyjęcie jest bardzo ekskluzywne. Wtedy garnitur dzienny zmienić należy na frak lub smoking. 

 Pamiętajmy, by nie nadużywać kolorów i nie mieszać ich zbyt wielu w jednej kreacji. Dodatki i biżuterię stosujemy również z umiarem.