Jak zrobić tanie wesele?

Wbrew pozorom zorganizować dobre wesele nie jest łatwo. Nie wystarczy przygotować dużo jedzenia, alkoholu, muzykę, i  liczyć na to, że reszta jakoś sama się rozkręci. Dobrze zorganizowana i poprowadzona impreza to gwarancja wyśmienitej zabawy i uroczych wspomnień.  Warto więc o to zadbać.

Od czego zacząć?

Od tego, czego życzą sobie Państwo Młodzi. Jeśli nie chcą mieć typowego przyjęcia weselnego na dwieście osób – należy to uszanować. W takim razie najczęściej przyjęcie weselne kończy  się na uroczystym obiedzie w ekskluzywnej restauracji, w gronie najbliższej rodziny i oddanych przyjaciół. Takie rozwiązanie często okazuje się najlepszym wyjściem i jest wręcz pożądane przez osoby nielubiące hucznej zabawy do białego rana.  A Młodzi, za w ten sposób zaoszczędzone pieniądze, mogą wybrać się w podróż poślubną swoich marzeń.

Co jednak zrobić, gdy chcemy wesela  na czternaście fajerek? Można próbować organizować własnymi siłami przyjęcie w domu, czy we własnym ogrodzie. Ale nie jest to komfortowe rozwiązanie dla nikogo, a szczególnie dla właściciela domu z ogrodem. Rodzice Państwa Młodych będą umęczeni taką imprezą. O wiele lepszym pomysłem  jest wynajęcie firmy cateringowej, sali weselnej lub zlecenie zawodowcom zorganizowania całego wesela. Czasem warto dołożyć więcej pieniędzy i mieć komfort, niż oszczędzać na zdrowiu najbliższych.  Firma organizująca przyjęcia weselne zaproponuje z pewnością kilka wariantów imprezy. Jeśli ślub ma odbyć się latem lub wiosną, kuszącym wydaje się wynajęcie sali z tarasem i ogródkiem. A może całość urządzić nad jeziorem? Ślub i wesele w plenerze jest teraz bardzo modne. Opcji jest wiele. Na pewno trzeba wszystko dobrze przemyśleć.  Sprawą ważną jest choćby dowóz gości na wesele i ich zakwaterowanie. Jeśli  wynajęliśmy salę przyhotelową, to rozwiązanie problemu samo się nasuwa.

Jakie menu powinno znaleźć się na weselnym stole? Zapomnijmy o bigosie i czystej wódce w nieograniczonych ilościach! To bardzo nieelegancki zestaw. Trzeba pomyśleć o jakichś wyszukanych potrawach, które podkreślą niecodzienność imprezy. Każda firma weselna (szczególnie ta z dużego miasta jak Katowice, Kraków, czy Warszawa), ma w swojej ofercie kilkadziesią eleganckich potraw. Warto podać prawdziwego szampana, przynajmniej do spełnienia pierwszego toastu, i kilka rodzajów win. Jeśli wódka – to raczej w postaci drinków. 

Listę gości sporządzamy rzecz jasna dużo wcześniej. Zaproszenia ślubne wysyłamy na dwa miesiące przed uroczystościa. Planując przyjęcie bierzemy pod uwagę te osoby, które po otrzymaniu zaproszeń na ślub potwierdziły swoją na nim obecność. By uniknąć chaosu, przy każdym nakryciu stawiamy bilecik z imieniem i nazwiskiem osoby mającej zająć dane miejsce. Firma organizująca wesele sama przystroi salę, ale wcześniej trzeba będzie podjąć decyzję jak ma wyglądać dekoracja, jakie ozdoby zastosować, a których unikać. Na pewno dobrze będą wyglądać kwiaty i ozdobne świeczki na każdym ze stołów. Ustalmy z organizatorem wszystkie szczegóły, by uniknąć późniejszych nieporozumień.

Muzyka na weselu to rzecz gustu. Z pewnością nie mogą grać przypadkowi grajkowie. Wybrany zespół należy wcześniej przesłuchać i wybrać najbardziej nam odpowiadający. Wybieramy też utwór, który będzie grany do pierwszego tańca Państwa Młodych. Wcale nie musi być to piosenka. Równie dobrze, a czasem nawet i lepiej, brzmi utwór instrumentalny. Na weselu tańce przeplatają się z posiłkami. By nie było to monotonne wynajęty wodzirej powinien od czasu do czasu zaproponować jakąś towarzyską zabawę. Uważajmy jednak co dany wodzirej ma do zaproponowania. Unikajmy żartów w złym guście opartych na niedwuznacznych aluzjach seksualnych.  Chyba, że nasze wesele ma być typowo współczesno-biesiadno-wiejskie…

Nie wolno zapomnieć o fotografie i operatorze kamery. Na sesję fotograficzną udajmy się do zawodowego fotografa. Podobnie pan „kamerzysta” nie może być ignorantem trzymającym tylko kamerę. Powinien to być człowiek o reżysersko-artystycznym zacięciu.  Nie jest żadną sztuką filmowanie wszystkiego jak leci.  Ale wybrać odpowiednie sceny  i ujęcia, by film nie był nudny i pokazywał wszystkich od jak najlepszej strony, może tyko ktoś ze smykałką filmowca. Jesli chcemy mieć prawdziwa pamiatką na lata, to fotograf i filmowiec muszą byc prawdziwymi fachowcami. by miec najlepszych na swoim slubie i weselu, trzeba ich dużo wczesniej wynająć.

Czy Nowożeńcy mają jakieś obowiązki podczas wesela? Czy mogą zajmować się tylko sobą? W dobrym tonie jest, by Państwo Młodzi poświęcali swój czas w równej mierze wszystkim gościom. Krótkie, uprzejme rozmowy wystarczą. Na koniec dobra rada dla Panny Młodej – by nie cierpieć w milczeniu z powodu zbyt wysokich lub niewygodnych butów, dobrze jest przygotować sobie zapasową,  wygodniejszą parę.

I… miłej zabawy!