Męskie ubranie ślubne

Pierwsze skojarzenia ze ślubem i weselem to suknia panny młodej. Ale przecież bez Pana Młodego nie byłoby ślubu… więc? Czy aby drogie panie nie jesteśmy zbyt skupione na sobie? To oczywiście żartobliwa przygana.

A poważnie – Pan Młody na własnym ślubie również powinien wyglądać  wyjątkowo.  Męska garderoba nie jest tak różnorodna jak damaska,( a nawet nie powinna być!), ale nie oznacza to, że w modzie dla panów nic się nie dzieje. Z pewnością można coś dla siebie wybrać. Zasady doboru męskiego stroju są podobne do zasad wyboru sukni ślubnej. Czy to w garniturze, czy we fraku angielskim,  mężczyzna musi czuć się swobodnie i musi być sobą. Na pewno ubranie pana młodego powinno harmonizować z suknią panny młodej. Stroje ślubne muszą być jednorodne stylistycznie i zachowywać  równowagę, to znaczy jeden ubiór nie może przytłaczać drugiego .

Co zatem mężczyzna stający na ślubnym kobiercu ma do dyspozycji? Przede wszystkim ponadczasowy, klasyczny garnitur, frak, surdut, smoking. Czym charakteryzują się te typowe męskie ubrania?

  • Garnitur – marynarka garniturowa powinna być doskonale skrojona i dopasowana do sylwetki.  Nadrzędną zasadą jest, aby rękawy były w sam raz, tzn. nie za długie nie za krótkie. Mankiety koszuli powinny być minimalnie widoczne spod rękawów garnituru.  Najlepiej wybrać garnitur ze szlachetnych naturalnych materiałów, np. wełny, ale z niewielką  domieszką sztucznego włókna, które sprawią, że ubranie lepiej wygląda i jest bardziej odporne na zagniecenia.  Ciemne kolory garnituru to klasyka zawsze aktualna. Taki strój można włożyć na każdą okazję. Natomiast jasne kolory przeznaczone są na imprezy odbywające się za dnia i najlepiej wiosenną lub letnią porą. Takie są zwyczaje, ale nowoczesna moda dopuszcza ekstrawagancję i  mężczyzn w jasnych garniturach spotkać można  wieczorem na balu. Jasna kolorystyka męskiego odzienia nie pasuje do klasycznej białej sukni ślubnej.  Bardziej odpowiednia będzie wtedy suknia ślubna w pastelowych kolorach.
  • Frak to bardzo elegancki, wręcz ekskluzywny ubiór. Góra jest  niezapinana, ma jedynie dwa rzędy ozdobnych guzików.  Gustowny frak szyje się z czarnego sukna, a jego wyłogi z błyszczącej satyny. Do tego pasuje biała kamizelka głęboko wycięta i biała koszula  z zagiętymi rogami kołnierzyka i  wykładanymi mankietami.  Spodnie układają się najlepiej, gdy noszone są na szelkach. Spodnie do fraka ozdobione są dwoma błyszczącymi lampasami.
  • Smoking wymaga od panów przełamania przyzwyczajeń. Do smokingu bowiem najlepiej pasuje muszka, a krawata nie wolno zakładać.  Standardem jest specjalny pas smokingowy. Najczęściej jest czarny, bordowy lub srebrny. Muszka i pas powinny być w tym samym kolorze.
  • Surdut krojem przypomina obcisły płaszcz. Kolorem przypisanym surdutowi jest szary. Góra jest gładka, a spodnie w delikatne czaro-szare paski. Cechą charakterystyczną dla surduta jest kamizelka wysoko zapinana.

Tyle klasyka.  Oczywiście jeśli ktoś chce zrobić piorunujące wrażenie i zaszokować gości i rodzinę może założyć ekstrawagancki garnitur w niezwykłym kolorze, ale czy warto z tak poważnej i uroczystej chwili, jaka jest ślub, robić szopkę? Lepiej poprzestać na zawsze aktualnej i eleganckiej klasyce.