Dodatki na ślub

Jest takie popularne powiedzenie: „diabeł tkwi w szczegółach”. Odnosi się ono do różnych aspektów naszego życia, niejednokrotnie zasadniczych, ale można je śmiało zastosować także do sfery mody. Szczegół, detal to w modzie często dodatek, ozdobnik. Niektóre z tych rzeczy są oczywiście niezbędne, ale innych niekoniecznie musimy używać.

Najważniejsze dla Państwa Młodych są ich ślubne stroje: suknia ślubna i garnitur, frak, smoking lub surdut. Od tego w jakim stylu są one uszyte, zależy jakich dodatków użyjemy. Nie może ich być zbyt wiele. Nie  można się nimi obwiesić, nie mogą przytłoczyć sukni ani garnituru. Nie mogą skupiać na sobie uwagi. Dobrze dobrane dodatki są przysłowiową kropką nad „i”, wieńczą dzieło. 

Damskimi dodatki są:

 • welon
 • woal
 • stroik
 • diadem
 • rękawiczki
 • biżuteria
 • buty
 • bukiet kwiatów

 Welon wydaje się być najważniejszym ze ślubnych dodatków, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie sukni  Panny Młodej.  Dziś nie wszystkie panie decydują się na welon. Szczególnie te, które wychodzą za mąż jako dojrzałe kobiety, niechętnie widzą na swojej głowie tę strojną, długą ozdobę. I rzeczywiście dla niektórych pań lepszym rozwiązaniem będzie toczek ,czy kapelusz z namiastką welonu, czyli drobnym welonowym upięciem z tiulu, czy organzy.  Tradycyjne Panny Młode wybiorą zapewne welon sięgający do pasa lub bioder. Ale należy pamiętać, że długość welonu uzależniona jest od sylwetki i fryzury panny młodej. Ważny jest także model sukni ślubnej. Do klasycznej gładkiej pasuje strojny welon w stylu hiszpańskim, ozdobiony dekoracyjną koronką. Jeśli suknia jest strojna, bogata w koronki, gipiury to welon powinien być skromny, gładki.

Rękawiczki to dodatek, który nie jest nieodzowny. Jednak, gdy suknia ma odsłonięte ramiona, długie rękawiczki będą wyglądały elegancko. Dla wygody można wybrać model rękawiczek bez palców.

Biżuterię stosujemy (jak z zresztą wszystko) z umiarem. Naszyjniki i kolczyki powinny być delikatne. Nie warto ulegać przesądom, (tym bardziej, że ponoć 90% polskiego społeczeństwa to podobno chrześcijanie) i wykluczyć z biżuterii ślubnej pereł, jako znaku i wróżby przyszłych łez. Perły wyglądają bardzo gustownie i śmiało można założyć je do sukni ślubnej.

Buty należy wybrać przede wszystkim wygodne. Nie poleca się butów na płaskim obcasie, nawet kobietom bardzo wysokim. Sylwetka nie wygląda wtedy dobrze. Lepiej założyć buty na choćby niewielkim podwyższeniu. Suknię ślubną trzeba mierzyć w butach, które zamierzamy założyć w dniu ślubu. W przeciwnym razie, może się okazać, że buty mają za niski obcas i suknia leży na ziemi, albo jest za krótka w stosunku do zbyt wysokich obcasów.

Bukiet kwiatów, podobnie jak i pozostałe dodatki, musi harmonizować ze strojem Panny Młodej. Może być w stylu romantycznym i łagodnie opadać w dół, ale też może być słodkim, dziewczęcym bukiecikiem margerytek. Wszystko zależy od stylu całego stroju. 

Męskie dodatki to:

 • kamizelka
 • chusteczka
 • plastron
 • musznik
 • mucha
 • krawat
 • fular
 • buty 

Każdy rodzaj męskiego stroju wymaga innych dodatków. Krawat zakłada się tradycyjnie do garnituru, ale w żadnym wypadku do smokingu! Do niego pasuje najbardziej muszka i to nie gotowa, a wiązana. Mniej znanymi męskimi ozdobami są plastron i musznik.  Jest to rodzaj szarfy specjalnie zawiązywanej i upinanej pod szyją. Różnią się od siebie długością i końcówkami. Plastron jest długi (sięga do paska spodni), a  jego końce są prosto ucięte, podczas gdy musznik  jest krótszy o końcach ściętych ukośnie lub w szpic. Te ozdoby zakłada się  zarówno do garnituru jak i do fraka, czy surdutu.  Kamizelkę stosujemy do garnituru, surduta i fraka.  Krój dostosowuje się do konkretnego rodzaju męskiego ubioru. Wysoko zapinaną do surduta, a głęboko wyciętą do fraka. W butonierce pan młody może umieścić ozdobną chusteczkę. Należy pamiętać o tym, by była w tym samym kolorze, co kamizelka. Buty najczęściej czarne. Zawsze skórzane i wiązane. Do smokingu najlepiej kupić  lakierki. 

Wybierając dodatki warto trzymać się złotej zasady, że umiar jest zawsze gustowny i elegancki.